Na wykładzie pojawiło się wielu studentów, którzy z zaciekawieniem słuchali opowieści o rodowodzie Argentyny i o losach jej rdzennych mieszkańców. Carlos Gamerro opowiedział o tragicznej stronie kolonizacji terenów Ameryki Południowej, o kulturze zamieszkałych tam ludów i o procesie tworzenia tej opowieści. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać historii o europejskich podbojach kolonialnych, które nie zawsze są chętnie przedstawiane ze względu na jej ciemne strony. Carlos Gamerro z pasją mówił, jak piękna i długa była droga powstawania powieści „La jaula de los onas”, zgłębiającej w historię i kulturę Selk’namów.
Inspiracją do powieści Carlosa Gamerro „La jaula de los onas” była historia jedenastu Selk’namów uprowadzonych w 1889 r. z Ziemi Ognistej do Paryża, gdzie trzymano ich w klatce i prezentowano na Wystawie Światowej jako: „patagońskich kanibali”. Fikcyjna opowieść Gamerro to relacja odysei Kalapakte/Calafate, który był jedną z czterech porwanych osób z rodziny Indian Ona, które powróciły do ojczyzny.
Carlos Gamerro jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych argentyńskich pisarzy. Jest autorem powieści beletrystycznych takich jak: Las Islas (1998, The Islands, 2012), El secreto y las voces (2002, An Open Secret, 2011), La aventura de los bustos de Eva (2004; The Adventure of the Busts of Eva Perón, 2015) i La jaula de los onas (2021). W swojej karierze przekładał również na język hiszpański między innymi dramaty Williama Szekspira.
Tekst: Justyna Rojewska
Zdjęcia: mgr Angelina Kusowska